امنیت

لاوابیت چگونه تعطیل شد؟

پس از افشاگریهای ادوارد اسنودن و زوم کردن تمامی دستگاه های اطلاعاتی آمریکا روی این فرد و حواشیش، فشارها به سرویس دهنده ایمیل لاوابیت که اسنودن ازش استفاده می کرد بیشتر شد.

لاوابیت یک سرویس دهنده ایمیل امن بود که با رمز گذاری ایمیل های رد و بدل شده، امکان فضولی دولت ها رو نمی داد. قبلا در مورد تعطیل شدن لاوابیت نوشتم و الان هم اگر سایتش رو ببینید اعلامیه این سرویس دهنده برای خاموش کردن سیستمش رو می تونید بخونید.

زمانی که خبر تعطیلی این سرویس شنیده شد همه نگاه ها به سمت سازمان های نظارتی آمریکا رفت، هر چند لادار لویسون، مدیر و خالق این سرویس توضیح دقیقی نداد. حال بعد از چندماه اسنادی از دادگاه فاش شده که نشون می ده دقیقا چه روندی طی شد تا به پایان لاوابیت رسید.

warrant-486

دادگاه از لاوابیت خواسته که کلیدهای خصوصی SSL رو در اختیارش بذاره و این سرویس دهنده نیز مخالفت کرده و گفته که کار غیرقابل قبول و نادرستیه چرا که امکان بازرسی ایمیل های کاربران رو به مقامات می ده. در واقع دادگاه عملا (و به زبان ساده) از لاوابیت خواسته که اطلاعات کاربرها رو در اختیارش بذاره.

در نظر بگیرید که با داشتن سرتیفیکیت ها و کلید های خصوصی، سازمان های نظارتی می تونن علیه کاربران لاوابیت حمله MiTM * رو صورت بدن.

به هر صورت لاوابیت مجبور بود که اطلاعات خواسته شده رو تحویل بده. با اینحال کار برای کاربرانش تموم شده نبود چرا که لویسون در اقدامی جسورانه، کلیدهای رمزگذاری رو به صورت پرینت شده با فونت های ناخوانا در ۱۱ صفحه به مقامات تحویل داد.

4-point-fiasco-486

موضوع دوباره به دادگاه کشیده شد تا جمله “تحویل دادن” رو دوباره تعریف کنند. این بار حکم این شد: “تحویل دادن اطلاعات در فرمتی که قابل خواندن به وسیله کامپیوتر و استفاده بلافاصله باشد.” و برای جلوگیری از وقت کشی، به ازا هر روز دیرکرد در تحویل اطلاعات ۵ هزار دلار جریمه تعیین شد.

لویسون دیگه نمی تونست مقاومت کنه و این شد که دو روز تحویل اطلاعات رو به تاخیر انداخت و ۱۰ هزار دلار جریمه شد تا وقت داشته باشه و سرویس رو تعطیل کنه که جلوی MiTM رو بگیره.

* MiTM مخفف اصطلاح Man in The Middle است که به روشی گفته می شه که کسی (غیر از سرویس دهنده اصلی) ترافیک ارسالی کاربران رو می گیره، بررسی می کنه و به طرف دوم می فرسته و مجددا ترافیک برگشتی از طرف دوم رو می گیره، رمز گشایی می کنه، می خونه و دوباره رمز گذاری می کنه و به کاربر اول می فرسته. عکس زیر رو ببینید:

maninthemiddleattack

منبع

Standard

3 thoughts on “لاوابیت چگونه تعطیل شد؟

  1. محمد says:

    اون پرینت گرفتنه خیلی حرکت خوبی بوده. تازه به نظرم می‌تونسته دوباره اذیتشون کنه ولی خب آخرش بازم همین می‌شده. خلاصه دمش گرم…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.